Niedobór tego związku staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Diety roślinne czy eliminacyjne powodują, że wykluczamy z jadłospisu wiele cennych źródeł witaminy B12. Posiłki ubogie w ten związek mogą prowadzić do zbyt niskiego poziomu kobalominy. Tymczasem, jest to substancja ważna z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu, odpowiadająca lub wspierająca szereg procesów. W Aptece Studenckiej dostępne są preparaty w kroplach, proszku rozpuszczanym w płynie, tabletkach i kapsułkach, które mogą zapobiegać niedoborom i pokrywać dzienne zapotrzebowanie na związek.
44,90 zł
59,00 zł
35,00 zł
Witamina B12 bierze udział między innymi w procesach krwiotwórczych, pomagając regulować produkcję erytrocytów. Kobalomina jest też niezbędna dla zachowania prawidłowych funkcji neurologicznych. Ludzki organizm potrzebuje związku także do przeprowadzenia procesów metabolicznych, w tym z udziałem tłuszczów i węglowodanów. Mikroelement jest też ważny dla samopoczucia – odpowiedni poziom substancji pozwala na produkcję energii, co przekłada się na witalność i brak uczucia zmęczenia w ciągu dnia.
Organizm pozyskuje witaminę B12 z pożywienia. W jakich produktach znajdziemy kobalominę? Za najlepsze i najbardziej wartościowe naturalne źródło związku uznaje się produkty odzwierzęce. Podroby, w szczególności nerki i wątroby, a także nabiał i jajka, dostarczą organizmowi substancji potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Dzienne zapotrzebowanie na kobalominę dla dorosłego wynosi 2‑3 μg.
Jeśli nie jadamy lub mocno ograniczamy spożywanie mięsa, nabiału czy jajek, być może znajdziemy się w grupie osób, które potrzebują suplementacji kroplami, proszkiem, kapsułkami lub tabletkami z witaminą B12.
Kiedy warto suplementować witaminę B12?
Jakie są konsekwencje niedoborów B12? Objawy mogą nie być oczywiste, dlatego o braku odpowiedniego poziomu związku można dowiedzieć się późno. Zmęczenie, brak energii, kłopoty z pamięcią i koncentracją, a także dolegliwości neurologiczne – to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o niedoborach. Niedokrwistość, związana z zaburzonym procesem syntezy żelaza oraz produkcji erytrocytów, również może być pokłosiem braku mikroelementu w organizmie. Pośród osób, które w sposób szczególny narażone są na niedobory, znajdują się weganie i wegetarianie oraz seniorzy. To właśnie oni sięgają też najczęściej po suplementy diety w kapsułkach, tabletkach, proszku czy kroplach.
Jeśli nie jesteśmy w stanie pozyskać związku z pożywienia, warto zrobić sobie badania i oznaczyć poziom substancji. Wyniki należy skonsultować z lekarzem, który być może zaleci suplementację kroplami, kapsułkami, płynem, proszkiem czy tabletkami. W naszej aptece dostępne są wszystkie wymienione formy preparatu. Jaki produkt wybrać? Suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji. Lekarz lub farmaceuta pomoże dobrać preparat do oczekiwań i stylu życia. Witamina B12 w proszku rozpuszczalnym w płynie, kroplach, tabletkach czy kapsułkach? Zapoznajcie się z ofertą Apteki Studenckiej oraz opisem poszczególnych produktów.