Coraz większym zainteresowaniem osób dbających o swoje samopoczucie cieszą się grzyby witalne, wykazujące szereg właściwości prozdrowotnych. Na ich bazie powstają między innymi suplementy diety, zawierające najczęściej sproszkowane i standaryzowane ekstrakty. Preparaty takie inspirowane są tradycyjną medycyną chińską, która już wieki temu odkryła zalety wykorzystywania niektórych gatunków w codziennej rutynie. W Aptece Studenckiej przygotowaliśmy wybór suplementów na bazie grzybów reishi, soplówki jeżowatej czy chaga.
Grzyby witalne są powszechnie stosowane w krajach azjatyckich, przede wszystkim Chinach i Japonii, w ramach profilaktyki zdrowotnej. Ich dobroczynne działanie może polegać między innymi na wzmocnieniu układu odpornościowego, działaniu antyoksydacyjnym czy poprawie funkcji poznawczych i pracy mózgu. Do najpopularniejszych grzybów witalnych, które spotkamy w składzie suplementów diety, należy reishi, zwany też lakownicą żółtawą. Preparaty na jego bazie zawierają składniki mineralne, witaminy czy polisacharydy. Regularna suplementacja reishi może poprawiać funkcjonowanie układu immunologicznego. Osoby przyjmujące preparat będą też najprawdopodobniej mieć więcej energii. Suplementy diety, w których głównym lub jedynym składnikiem są grzyby reishi, to także wsparcie dla każdego, kto szuka sposobów na poprawę koncentracji.
Suplementy diety z grzybami witalnymi
Kolejnym grzybem witalnym, którego ekstrakty znajdziecie w zebranych w tej kategorii preparatach, jest lion’s mane, inaczej zwany soplówką jeżowatą. To kolejny popularny w medycynie dalekowschodniej okaz, którego zażywanie może przynieść korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Soplówka zawiera między innym erinacyny, czyli związki bioaktywne stymulujące pracę układu neurologicznego. Lion’s mane to także źródło cennych pierwiastków takich jak potas czy cynk. Suplementy diety z soplówką zalecane są w przypadku osób podejmujących wysiłek umysłowy oraz narażonych na nadmierny stres.
W Aptece Studenckiej znajdziecie ponadto preparaty z dodatkiem chaga, maitake czy shitake. Przypominamy jednocześnie, że suplementy nie mogą stanowić substytutu zbilansowanej diety, bogatej w warzywa, owoce czy źródła błonnika. Preparaty należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, nie przekraczając dziennej dawki spożycia.